How Master Math works for Home Schooled Students

            There are over 160 lessons, scheduled as 6th, 7th, 8th grade or Algebra 1 curriculum. Each lesson includes a 10 – 20 minute Video Lesson explaining a concept. Unlike other video math lessons, our videos include “You Try It” sections, where the student is given a problem, asked to pause the video, try the problem, and then restart the video. I then tell them the correct answer and show them how I did it. 

             Each lesson also includes

  1. A printable Worksheet with problems similar to those covered in the video;
  2. An Answer Sheet with solutions to the Worksheet Problems;
  3. An Online Quiz: If the student gets a problem wrong, an explanation of the solution appears;
  4. Cool Links to other websites for practice and further discussion of the concept.

            All or the above is free.          

            Very, very few middle school students are ready for an independent learning environment. They need adult supervision to help motivate them, help them understand difficult concepts, and help push them to higher-order thinking.

            I would encourage homeschool educators to consider subscribing to www.IXL.com. This is a tremendous website, with thousands of online quizzes covering every concept needed to master middle grades math. Fees for IXL membership are about $10 per month or $80 per year.

            For the program to work well, all elements must be used. There are approximately 32 - 50 lessons per school year. I suggest 1 – 1.5 lessons per week. The Video Lesson with You Try It Problems should take about 20 – 45 minutes. If used correctly a 15 minute lesson should take at least 20 minutes, since there are usually 3 You Try It Problems that require the student to pause the video while they try a problem. It is also often helpful to watch the videos more than once. The Worksheet should take about ½ hour. The Online Quiz should take about 15 – 20 minutes, but it also can be taken with benefit more than once. The Cool Links can take anywhere from 15 minutes to an hour. That’s a minimum of about 2 hours per week. And then the student should do several additional hours each week doing worksheets (which you can easily find for each concept with a Google search) or practicing at www.IXL.com. That about 4 - 6 hours per week of work. One of the advantages of homeschooling is that the student can work at her own pace. There's nothing to prevent your student from finishing more, or less than one lesson per week

            Does it work? I hope you’ll check out what my students and their parents have told me: What People Are Saying.

            There are no ads on www.MasterMath.info. Our only source of funding to cover operational costs are donations. If you enjoy the site, please consider making a small donation. There is a link to PayPal on the left side of the Homepage.

          

stem reduced